تبلیغات
هوای تازه در خانه والیبال - سرمربی آلمان : ولاسکو مثل یک جادوگر کار کرده
هوای تازه در خانه والیبال
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : malihe abbaspour
نویسندگان
 
مرجع : تسنیم
سرمربی تیم ملی والیبال آلمان گفت: ایران در لیگ جهانی امسال با سال گذشته قابل مقایسه نیست و به نظر می‌رسد ولاسکو در ایران مثل یک جادوگر کار کرده است.
سرمربی آلمان : ولاسکو مثل یک جادوگر کار کرده
ویتال هاینن، سرمربی بلژیکی تیم ملی آلمان در هفته آخر لیگ جهانی والیبال با یک پیروزی و یک شکست تهران را ترک کرد.وی بعد از اولین بازی تیم ملی که به شکست ۳ بر صفر آلمان انجامید با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم به گفت‌وگو نشست که متن آن را در زیر می‌خوانید:

چطور یک مربی بلژیکی، جانشین مربیان بزرگی مثل «استلین موکولسکیو» و «رائول لوزانو» در تیم ملی آلمان می‌شود؟

برای خودم هم عجیب است. من هرگز به اینکه روزی سرمربی تیم ملی آلمان شوم فکر نکرده بودم. سال پیش در آستانه بستن قرارداد با تیم ملی بلژیک بودم. حدود ۷ سال در بلژیک، هدایت تیم «نولیکو مازیک» را به عهده داشتم و دنبال تجربه جدیدی بودم که هدایت تیم ملی کشورم به من پیشنهاد شد. در همین موقع، تیم ملی آلمان با سرمربی آرژانتینی خود – رائول لوزانو – دچار مشکل شد.

بازیکنان تیم ملی آلمان گفته بودند مربی‌ای می‌خواهند که بتواند آلمانی صحبت کند. لوزانو فقط اسپانیایی و ایتالیایی حرف می‌زد و بازیکنان آلمان از این موضوع اصلا راضی نبودند. همانطور که می‌دانید فقط آلمانی‌ها در اروپا به زبان آلمانی حرف می‌زنند و بنابراین برای هدایت تیم ملی آلمان فقط دو گزینه باقی مانده بود. یکی، مربیان آلمانی و دیگری، من.

یک نفر در فدراسیون والیبال آلمان نیز اعلام کرد که یک مربی آشنا به زبان آلمانی می‌شناسد. آشنایی من با زبان آلمانی، سن پایین‌تر نسبت به مربیان دیگر و داشتن چند بازیکن آلمانی در تیم باشگاهی خودم، باعث شد با من تماس گرفته شود.

جواب شما چه بود؟

وقتی رئیس فدراسیون آلمان با من تماس گرفت به او گفتم: من الان سوار ماشینم می‌شوم و به دفتر شما می‌آیم تا قراردادم را امضا کنم. می‌دانستم آلمان شانس حضور در المپیک را دارد و علاوه براین، تیم بزرگی مثل تیم ملی آلمان اصلا با تیم بلژیک قابل مقایسه نیست. وقتی برای مذاکره و بستن قرارداد به آلمان رفتم به من گفتند به هیچ وجه انگلیسی حرف نزنم. من هم با همه کسانی که برخورد کردم، آلمانی صحبت کردم و آنها از این موضوع خیلی خوشحال شدند.

از قراردادتان راضی بودید؟

من گفتم اصلا به دنبال پول نیستم. فقط می خواهم قرارداد ببندم و کار کنم. در نهایت پیشنهاد فدراسیون والیبال بلژیک را نشان مقامات آلمانی دادم و قرارداد من با همان مبلغ بسته شد. کارها خیلی سریع و ساده پیش رفت چون من این شانس را بدست آورده بودم که هدایت تیمی را قبول کنم که بخت حضور در المپیک را دارد.

تیم ملی بلژیک حتی تا ۸ سال دیگر هم نمی‌توانست به المپیک صعود کند. خوشبختانه تیم آلمان در مسابقات انتخابی المپیک با نتیجه ۳-۲ کوبا را شکست داد و راهی المپیک ۲۰۱۲ لندن شد، برعکس ایران که به استرالیا باخت و به المپیک نرسید.

حضور در المپیک چطور بود؟

المپیک برای هر بازیکن یا مربی، آرزو و رویا به حساب می‌آید. الان که به المپیک فکر می‌کنم، حس عجیبی به من دست می‌دهد. المپیک، رویای من بود و خیلی خوش شانس بودم که هدایت تیم ملی آلمان به من رسید. حالا یک مشکل بزرگ دارم و آن اینکه التن هدف من چیست؟

رویای من این بود که شاید در تمام دوران مربیگری‌ام بتوانم به المپیک برسم ولی خیلی زود به آرزو وهدفم در جوانی رسیدم. همراه تیم ملی آلمان به مقام پنجم المپیک دست پیدا کردم، بنابراین هدف بعدی من می‌توانست رسیدن به مدال المپیک یا سرمربیگری تیم ملی ایران باشد اما پیشرفت بیشتر با تیم ملی آلمان، کار بسیار بسیار سختی است. والیبال در آلمان، ورزش بسیار کوچک و کم اهمیتی است که در آن، پول زیادی هم وجود ندارد.

قبل از آمدن به تهران چه صحبتی در مورد تیم ملی ایران با بازیکنانتان داشتید؟

به بازیکنانم گفتم با تیمی بازی دارند که دقیقا مثل ماست. ما لیگ جهانی را با شکست ۳-۰ مقابل ایتالیا شروع کردیم، ایران هم در بازی اول خود را ۳-۰ به روسیه باخت. در روز دوم ۲-۳ به ایتالیا باختیم و شما ۳-۱ مغلوب روسیه شدید.

در هفته دوم ما کوبا را شکست دادیم و تیم ایران توانست صربستان را از پیش رو بردارد. در هفته سوم، اتفاقات غافلگیر کننده‌ای افتاد. ما در صربستان، این تیم را شکست دادیم و شما در ایتالیا، آتزوری را از پیش رو برداشتید. ما در هفته بعد از آن روسیه را بردیم و ایران در کوبا توانست ۲ پیروزی بدست آورد. می‌بینید هر دو تیم در طول لیگ جهانی، بهتر و بهتر شدند.

به شاگردان گفتم فکر نکنید تیم ایران همان تیمی است که سال قبل در تورنمنت واگنر اتریش به ما باخت ولی باید اعتراف کنم بازیکنانم حرف‌های مرا قبول نکردند. من به آنها گفتم اگر بازی را خوب شروع کنید، ۳-۰ می‌بریم و اگر بد شروع کنیم ۳-۰ می بازیم. به آنها تذکر دادم که قرار است مقابل بیش از ۱۰ هزار تماشاگر بازی کنید پس با انگیزه داشته باشید و اگر داوری هم علیه شما بود تا آخرین لحظه بجنگید. در مقابل تیمی مثل ایران که مرتب در حال رشد بوده باید با ۱۰۰ در ۱۰۰ توان خود بازی کنید وگرنه راحت تر از چیزی که تصور می‌کنید می‌بازید. شما باید به تیم ایران احترام بگذارید ولی متاسفانه بازیکنان من با اعتماد به نفس خیلی زیادی وارد زمین شدند.

و نتیجه در بازی اول همان ۳ بر صفری شد که به آنها گفته بودید.

با یک تیم جوان و جدید که حتی سابقه بازی ملی نداشتند وارد لیگ جهانی شدیم. هدف ما این بود که فقط یک مسابقه را ببریم ولی پیروزی‌های ما در لیگ جهانی زیاد شد و عده ای تصور کردند که هدف ما صعود به مرحله نهایی است. هدف ما یادگیری بود. من از شکست مقابل ایران خوشحال نیستم ولی از روند پیشرفت تیم در لیگ جهانی خیلی خوشحالم. اگر در هر بازی تلاش و مبارزه کنیم در صورتی که ببازیم هم مشکلی نیست.

بعد از شکست ۳ بر صفر مقابل ایران به شاگردانتان چه گفتید؟

هر چیزی را که قبل از بازی به آنها گفته بودم، تکرار کردم. گفتم من از شما خواستم مبارزه کنید و حریف را دست کم نگیرید ولی شما توجه نکردید و حالا باید جریمه سنگینی به خاطر آن بپردازید. جریمه شما شکست ۳ بر صفر بود. در مصاحبه هایم به صورت رسمی اعلام کردم که ایران شایسته پیروزی بود چون بهتر بازی کرد ولی این همه قضیه نیست. به بازیکنانم گفتم اگر شما با صددرصد توانتان بازی نکنید، تاکتیک تیمی اصلا اهمیت ندارد. در ورزش کسی به عذر و بهانه اهمیت نمی‌دهد و فقط به نتیجه بازی نگاه می کند.

بازیکنان ایران را از نظر تکنیکی و تاکتیکی در چه سطحی دیدید؟

تیم ایران در لیگ جهانی امسال با سال گذشته در تورنمنت واگنر قابل مقایسه نیست. بازیکنان ایران پیشرفت زیادی کرده‌اند به ویژه در دفاع، سازماندهی بسیار خوبی دارند. ولاسکو در ایران مثل یک جادوگر کار کرده است.

پیش از این با ولاسکو برخوردی نداشتید؟

فقط در جام واگنر در اتریش. ولاسکو مربی شناخته شده و بزرگی در جهان است و من عاشق حرف زدن هستم. سال قبل از هر فرصتی استفاده می کردم تا با ولاسکو حرف بزنم و از او مطالب مختلف بیاموزم. حتی سعی می‌کردم در اتوبوس هم کنار ولاسکو بنشینم. هر انسانی می‌تواند در لحظه نکات جدیدی بیاموزد. من از شخص تو هم می توانم یاد بگیرم.

اگر در بازی اول، هیچ تماشاگری در سالن نبود، چه نتیجه ای رقم می‌خورد؟

۳ بر صفر به سود ایران چون بازیکنان من برای این بازی اصلا آماده نبودند. ایران در همه بخش‌ها، عالی و بسیار کم نقص بود ولی بازیکنان من انگار اصلا در زمین بازی نیستند. اگر ۲۵-۲۳ می‌باختیم، می‌شد گفت که تماشاگران در نتیجه تاثیر داشتند اما ما ۲۵-۱۹ باختیم. تیم ایران بهتر بود و هر چیز دیگری گفته شود، عذر و بهانه است.

همانطور که گفتید، تیم ملی ایران و آلمان در لیگ جهانی، پیشرفت مشابهی داشتند. آیا ساختار والیبال دو کشور شباهتی به هم دارد؟

نه، اصلا. مربیان دو تیم از دو نسل متفاوت هستند. فکر می‌کنم ایران از نظر ساختار و تشکیلات والیبال خیلی بهتر است. تیم ملی والیبال در آلمان هیچ بودجه‌ای ندارد. کمیته ملی المپیک آلمان معتقد است چون والیبال آلمان در هیچ تورنمنتی نمی‌تواند مدال بگیرد پس پولی هم احتیاج ندارد. ‌آنها فقط به مدال اهمیت می‌دهند. قرارداد من هم با این تیم خیلی پایین است.

تیم‌های پایه در آلمان به دلیل نتایج ضعیف، چندان فعال و مهم نیستند بنابراین یکی از مشکلات بزرگ من، پیدا کردن بازیکن جدید برای تیم ملی است. بازیکن شماره ۲۰ من – کولین – تا ۲ ماه پیش یک آماتور بود که فقط هفته ای ۳ بار والیبال بازی می‌کرد. من او را پیدا کردم و خوشبختانه از این کار خوشم می‌آید اما تیم نوجوانان ایران به مقام چهارم جهان رسیده و تیم جوانان شما هم فعالانه در هر تورنمنتی حاضر می شود.

ایران لیگ پویایی هم دارد که به روند بازیکن سازی خیلی کمک می کند. در لیگ آلمان بازیکنان خارجی زیادی هستند که فرصت بازی را از آلمانی‌ها می‌گیرند. جالب است بدانید ۴ تیم اول لیگ آلمان – فردریش هافن، برلین، اونترهاخینگ و بول - فقط ۶ بازیکن آلمانی درون زمین دارند. در این شرایط، کار سختی است که یک تیم ملی قوی تشکیل دهی. اگر شما به رنکینگ فدراسیون جهانی نگاه کنید، می بینید آلمان بالاتر از ایران است و در المپیک هم بازی کرده در حالی که پشت اسم تیم ملی آلمان، هیچ پشتوانه ای نیست. از این لحاظ، ایران خیلی بهتر است.

شما نمی توانید فدراسیون والیبال آلمان را مجبور به پشتوانه سازی کنید؟

در تلاش هستم این کار انجام دهم و اگر در مدت یک سالی که از قراردادم باقی مانده هیچ حرکتی انجام نشود، دیگر در آلمان نمی‌مانم. به بلژیک بر می‌گردم در دانشگاه، اقتصاد می‌خوانم و یک شغل معمولی پیدا می‌کنم تا بیشتر در کنار خانواده ام باشم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
malihe abbaspour
دوشنبه 24 تیر 1392
جمعه 17 آذر 1396 12:21 ب.ظ
I got this web site from my friend who shared with me regarding
this web site and at the moment this time I am browsing this site and reading very informative articles
or reviews here.
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:56 ق.ظ
I visited multiple websites but the audio quality for audio songs existing at this website is actually superb.
جمعه 16 تیر 1396 06:45 ب.ظ
Actually no matter if someone doesn't be aware of then its up to other people that they
will assist, so here it occurs.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:44 ق.ظ
Hello there I am so excited I found your blog, I really
found you by mistake, while I was looking on Google
for something else, Anyhow I am here now
and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all
round entertaining blog (I also love the theme/design),
I don't have time to read through it all at the minute
but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.
جمعه 25 فروردین 1396 09:04 ق.ظ
It's genuinely very complex in this full of activity life
to listen news on Television, so I just use web for that reason, and
obtain the most up-to-date news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
وقتی قهر مان جهان شدم انگاه فهیدم که باید بیشتر خم شوم تا مدال قهر مانی را به گردنم بیاویزند. "جهان پهلوان غلامرضا تختی" [cb:stat_today_view]به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای هوای تازه در خانه والیبال محفوظ است