تبلیغات
هوای تازه در خانه والیبال - تمام پول ولاسکو را خودمان تامین می کنیم
هوای تازه در خانه والیبال
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : malihe abbaspour
نویسندگان
فضای والیبال برای حضور بانوان مهیا است"
برخی از دوستان دغدغه عدم رعایت مسائل شرعی را دارند. ما هم چون در این مسائل نمی توانیم اظهار نظر کنیم این امر را به نظر مراجع ارجاع داده ایم. هیچ کس با کارهای خلاف شرع موافق نیست. ما هم نمی خواهیم با این دوستان وارد چالش شویم و به نظر آن ها احترام می گذاریم و منتظر تکلیف قانونی هستیم. قانون گذار باید حد و حدود را به دقت مشخص کند. نباید با مسائل شرعی سلیقه ای برخورد شود. اگر در داخل سالن اتفاقی بیفتد که حد وحدود ها رعایت نشود خود ما اولین نفری هستیم که جلوی این کار را می گیریم.
سال 91 برای والیبال ایران بسیار پر اتفاق بود. از ناکامی در رسیدن به المپیک گرفته تا کسب نخستین سهمیه حضور در لیگ جهانی همه و همه اتفاق های خوب و بدی بود که برای والیبال کشور افتاد. کسب مجوز حضور در لیگ جهانی شاید تا حدود زیادی تلخی جا ماندن از المپیک را جبران کرد و والیبال دوستان را هم به آینده امیدوار . مربی آرژانتینی تیم ملی هم که دوباره به جای خود بازگشت و خیال همه را راحت کرد. داورزنی دوباره ولاسکو را برگرداند و تیم ملی را به او سپرد تا یکی از مهمترین دغدغه هایش برای تیم ملی و رقابت های لیگ جهانی را برطرف کند. اکنون پس از برقرار شدن یک آرامش نسبی در والیبال ایران با محمدرضا داورزنی گفت و گو می کنیم تا او از آن چه در 5 ماه اخیر بر والیبال ایران گذشته با ما بگوید؛ از ولاسکو و تامین دستمزدش تا شکایت از او به خاطر ورود بانوان به داخل سالن . . . !

- حضور دوباره سرمربی آرژانتینی تیم ملی در ایران یک پروسه نسبتا طولانی و پر فراز و نشیب را طی کرد. این پروسه از ابتدا تا انتها چه روندی را طی کرد که ما دوباره ولاسکو را سرمربی تیم ملی ببینیم؟

ما در ژاپن بعد از ناکام ماندن در رفتن به المپیک با ولاسکو صحبت کردیم. او اعلام کرد که اجازه بدهید به مسائل خانوادگی و درمانی ام برسم چون در مدتی که در ایران بود به واقع نتوانسته بود به این موارد رسیدگی کند و تیروئیدش عود کرده بود. یک بیماری دیگری هم داشت که باید تحت عمل جراحی قرار می گرفت. پس ما هم به او این فرصت را دادیم که خودش را از لحاظ بدنی بازسازی کند و استراحت خوبی داشته باشد. همه موارد هم همان گونه که صحبت کرده بودیم پیش رفت. او پس از تعطیلات کرسیمس طبق وعده ای که داشتیم به ایران آمد تا بحث هایمان را قطعی کنیم. هم در مورد مدت قرار داد و هم مبلغ آن. با اینکه مبلغ قرار داد ولاسکو نسبت به گذشته خیلی تفاوت زیادی نداشته است اما بالاخره باید بر روی یک مبلغی به توافق می رسیدیم و این موضوع در سفری که او به تهران داشت انجام شد.

- گفته می شد او پیشنهادات دیگری هم داشته اما بهترین پیشنهادش از سوی ایران صورت گرفته است. این موضوع حقیقت دارد؟

اینجا باید ببنیم که این بهتر بودن را از چه دیدگاهی بررسی می کنند. بهتر بودن از لحاظ مبلغ قرارداد نیست. این است که مربی بتواند با یک تیم در یک عرصه بین المللی موفق باشد. زمانی که ولاسکو به ایران آمد هم ژاپنی ها با او صحبت کرده بودند و هم مصری ها خواهان ولاسکو بودند. اما او اعلام کرد که برای کار کردن با تیم ملی ایران انگیزه بیشتری دارد چراکه ظرفیت و پتانسیل خوبی را در بازیکنان ایرانی مشاهده می کند. یک مربی جهانی که در این سطح فعالیت می کند برای خودش یک برند دارد و می خواهد نام و اعتبارش حفظ شود.

در کنار این، قهرمانی و کسب موفقیت با تیم های درجه یک دنیا ارزش چندانی ندارد و خیلی کار جدیدی نیست. در نتیجه علاقه ولاسکو کار کردن با تیم و با ظرفیتی بود که هرکسی نمی تواند با آن نتیجه بگیرد. دوست داشت با تیمی کار کند که در صورت برطرف شدن نواقص فنی اش بتواند به موفقیت های خوبی برسد. همین هم شد و پس از آمدن او به ایران هم در رقابت های زیر گروه لیگ جهانی و زیر گروه المپیک به جز چند بازی که راضی کننده نبود، عالی کار کردیم.

- همان یک بازی ضعیف برابر استرالیا هم دست ما را از المپیک کوتاه کرد!

ما واقعا پیش بینی باخت به استرالیا را نمی کردیم. یکی از مواردی که هم ولاسکو و هم بازیکنان را اذیت کرد همین بازی بود. ما در چند سال گذشته همواره برابر استرالیا پیروز بودیم و در آن بازی هم گیم اول را 25 بر 17 از این تیم بردیم اما خب ترس از باخت باعث شد تا نتیجه را واگذار کنیم. ما اگر در همان بازی نتیجه ره به جای 3 بر 1 ، 3 بر 2 واگذار می کردیم المپیکی شده بودیم اما این اتفاق نیفتاد و از کاروان المپیک بازماندیم. اکنون اما با توجه به تغییری که در نظام گزینشی المپیک بوجود آمده، بسیار راحت تر می توانیم به این رقابت ها صعود کنیم. در سال 2012 قهرمان آسیا به صورت مستقیم راهی المپیک می شود و ما قصد داریم از این فرصت استفاده کنیم.


- قبلا و در زمان حضور دوباره ولاسکو در کشور نگرانی های زیادی درباره تامین هزینه دستمزد او وجود داشت و هنوز هم وجود دارد. فدراسیون ارز مورد نیاز خود را چگونه تامین کرده و خواهد کرد؟
ببینید قرار دادی که ما با ولاسکو داشتیم تا پایان شهریورماه بود. تا همان موقع هم بلغ قرار دادش را تمام و کمال پرداختیم. فقط در دو ماه آخر مقداری از لحاظ ارزی با مشکل مواجه شدیم که ان هم به هر ترتیب با کمک کمیته ملی المپیک تامین کردیم. از مهر تا اسفند هم قراردادی نداشتیم و بالطبع پرداختی هم نداشتیم. او از 10 اسفندماه کارش را شروع می کند و اولین حقوقش را سال 92 خواهد گرفت. او از ماه مارچ 2013 تا سال 2014 در استخدام تیم ملی ایران است و ما هم تلاش کردیم تا شرایطی را به وجود بیاوریم که برای تامین دستمزد ولاسکو مشکلی نداشته باشیم. ما برای تامین بودجه فدراسیون منابع مالی متفاوتی داریم. هم وزارت ورزش و هم کمیته المپیک کمک می کنند و هم خودمان تلاش می کنیم. همان اندازه که آن ها کمک می کردند و می کنند خودمان تامین منابع می کنیم.

ما برای تامین ارز دستمزد ولاسکو سعی کردیم تا اسپانسری جذب کنیم تا با ما قرارداد ارزی داشته باشد که دیگر برای تامین ارز مشکلی نداشته باشیم. خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیده ایم و طی هفته جاری قرارداد خود را منعقد خواهیم کرد. با توجه به این که روی پیراهن بازیکنان یک فرصت تبلیغاتی خوب داریم و همین هم برای پرداخت دستمزد ولاسکو کافی است؛ یعنی دیگر لازم نیست که حتی تبلیغات داخل سالن را هم استفاده کنیم. آن ها برای مصارف دیگر تخصیص داشته می شود.

- یعنی کمیته و وزارت ورزش به فدراسیون کمک نکردند ؟

منابعی که کمیته و وزارت ورزش تخصیص می دهند را در جاهای دیگری مصرف خواهیم کرد. ما 14 مسابقه بین المللی در پیش داریم. مسابقات قهرمانی نوجوانان، جوانان و زیر 23 سال جهان و رقابت های لیگ جهانی تنها تعدادی از رویداد های ما در سال آینده است. ما تنها هزینه دستمزد ولاسکو را از راه تبلیغ روی پیراهن تامین کردیم و سایر هزینه ها از جمله هزینه آماده سازی و اردوها را بین خودمان، کمیته المپیک و وزارت ورزش تقسیم کرده ایم. 50 درصد را خودمان باید هزینه کنیم و 50 درصد مابقی را این دو نهاد پرداخت خواهند کرد.

- به نظر شما این کمک ها باید تا چه اندازه باشد و چقدر باید برای این مسابقات هزینه کرد؟


باید ببینیم سود ما بازای این هزینه ها چیست و چه چیزی را بدست می آوریم. احساس ما این است که حضور دو ساله ما در لیگ جهانی و 10 بازی بین المللی که 500 میلیون بیننده دارد بسیار ارزشمند است. ما با آلمان، صربستان، روسیه و ایتالیا چهار کشور عضو اتحادیه اروپا بازی می کنیم . در شرایطی که ان ها بر علیه ما هستند و مارا تحریم می کنند. به این ترتیب ما این حضور و بازی در لیگ جهانی را یک حرکت ورزشی صرف نمی دانیم و آن را یک کار بزرگ فرهنگی و حتی سیاسی می دانیم. حضور قدرتمندانه ما در لیگ جهانی می تواند نام ایران را در رسانه های مختلف زنده کند. نامی که اکنون همین اتحادیه اروپا در تلاش است تا آن را خدشه دار کند. پس ما برای پررنگ تر کردن نام ایران و حضوری قدرتمند در لیگ جهانی شرکت می کنیم.

- در مجموع با توجه به مسائلی که مطرح کردید فدراسیون در سال آینده مشکل مالی نخواهد داشت؟


ما هیچ وقت نمی توانیم بگوییم که مشکل نداریم. یک ضرب المثلی است که می گوید " چو دخلت نیست ، خرج آهسته تر کن" . ما در تامین منابع یک بحث داریم و در استفاده از منابع یک بحث جدا. در هر دو این ها در حال تلاش هستیم؛ یعنی تلاش می کنیم تا هم افزایش منابع داشته باشیم و هم کاهش هزینه. البته تا زمانی که شرایط تغییر کند و دست فدراسیون برای انجام تمام برنامه هایش باز باشد.

- با توجه به بالا رفتن تماشاگران والیبال برای پوشش دادن هرچه بیشتر آن ها برای رقابت لیگ جهانی، فدراسیون چه کارهایی را صورت داده و خواهد داد؟

ما در لیگ جهانی چهار هفته میزبان هستیم. این میزبانی هم در سالن آزادی انجام خواهد شد که ظرفیت نشسته آن 8 هزار نفر است. ظرفیت اسمی آن هم 12 هزار نفر است اما در سال گذشته رسما 15 هزار نفر تماشاگر در سالن حضور پیدا کردند. ما بایستی که بتوانیم شراطی را مهیا کنیم که حداکثر تماشاچی را البته در شرایط کنترل شده به سالن بیاوریم. با توجه به پخش مستقیم عده زیادی هم در منزل بازی را تماشا خواهند کرد و با چند سینما هم برای پخش مستقیم بازی به توافق رسیده ایم. ما اما علاقمند هستیم که حضور حداکثر تماشاگران را در سالن داشته باشیم و از امتیاز میزبانی را استفاده کنیم. اعتقاد FIVB هم این است که والیبال یک ورزش خانوادگی است و باید باعث شادی و هیجان در بین خانواده ها شود و ما هم امیدواریم این اتفاق در سالن آزادی بیفتد.

- یکی از میزبانی های ما در لیگ جهانی هم در روز انتخابات ریاست جمهوری است. برگزاری بازی در چنین روزی برای ما دشوار نخواهد بود؟

بله. این بازی در روز انتخابات برگزار می شود و فکر نمی کنم مشکل خاصی وجود داشته باشد. بازی طبق برنامه ساعت 6 بعد از ظهر روز انتخابات آغاز خواهد شد. این بازی می تواند به نوعی نمایش قدرت ، ثبات و اقتدار نظام باشد که به طور مستقیم در سرتاسر دنیا نیز پخش خواهد شد.

- صحبت از ورزش خانوادگی کردید. آیا در رقابت های جهانی هم بانوان را در سالن ها خواهیم دید؟

ما برای حضور بانوان و در مجموع تماشاگران آلمانی که نمی توانیم تصمیمی بگیریم و موظفیم محلی را برای آن ها در نظر بگیریم. اما برای بانوان کشور خودمان این امر باید تعین تکلیف قانونی شود و به ما ابلاغ شود که هنوز این امر اتفاق نیفتاده است . هیچ قانونی این موضوع را منع نکرده است. اکنون فضای والیبال هم به نظر من برای حضور بانوان به طور کامل مهیاست و برخوردی هم بین بازیکنان وجود ندارد که بخواهد فضای سالن را نامناسب کند.

- شنیده شد که برخی از گروه ها هم به خاطر حواشی حول حضور بانوان در دیدار برابر ژاپن از شما شکایت کرده اند. داستان این شکایت چیست؟

برخی از دوستان دغدغه عدم رعایت مسائل شرعی را دارند. ما هم چون در این مسائل نمی توانیم اظهار نظر کنیم این امر را به نظر مراجع ارجاع داده ایم. هیچ کس با کارهای خلاف شرع موافق نیست. همه ما موظفیم حد و حدود الهی را رعایت کنیم. ما هم نمی خواهیم با این دوستان وارد چالش شویم و به نظر آن ها احترام می گذاریم و منتظر تکلیف قانونی هستیم. قانون گذار باید حد و حدود را به دقت مشخص کند. نباید با مسائل شرعی سلیقه ای برخورد شود. اگر در داخل سالن اتفاقی بیفتد که حد وحدود ها رعایت نشود خود ما اولین نفری هستیم که جلوی این کار را می گیریم. ورزش مقوله ای برای پیشبرد اهداف فرهنگی است و اگر بخواهد برخلاف آن عمل کند بهتر است انجام نشود.

- وضعیت نهایی این پرونده و شکایت از شما به کجا رسیده است ؟

هنوز هم در شعبه مربوطه باز است و در حال طی مراحل قانونی خودش است.

- با توجه به حواشی اخیر لیگ برتر و رفتار تماشاگران آیا نباید برای میزبانی در لیگ جهانی نگران باشیم ؟

در لیگ جهانی هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. من این اطمینان را به تمام مردم و مسئولان می دهم. مردم ما مردم فهیمی هستند. ما دو بازی برابر ژاپن انجام دادیم و شانزده هزار نفر در سالن حضور پیدا کردند. آیا اتفاقی افتاد؟ من این اعتقاد را دارم که مردم ایران زمانی که بحث منافع ملی در میان است رفتارشان بسیار عالی است . این کرکری ها و بحث های ناسیونالیستی منطقه ای که در لیگ مشاهده می کنید مختص همین مسابقات بوده و یکی از جذابیت های ورزش است. تیم ها هم در لیگ از این موضوع استفاده می کنند و از تماشاگرانشان برای برگرداندن جو سالن به سود خود استفاده می کنند و البته گاهی هم حرکاتی دیده می شود که خدا را شکر چند هفته ای است شاهد آن ها نیستیم.

- اما این نگرانی وجود دارد که این مسائل اپیدمی شود و کنترل تماشاگران در لیگ جهانی را برای ما دشوار کند!


ما برای این که این رفتار را کنترل کنیم باید به دو صورت عمل کنیم؛ هم رفتار های درست را آموزش بدهیم و هم با خاطیان برخورد کنیم. همان رفتاری که در ایران بر سر بستن کمربند ایمنی انجام شد و حقیقتا هم جواب داد. اکنون در این مورد هم باید به همین شیوه عمل کنیم و رفتار تماشاگر انرا کنترل کنیم. از طرف دیگر بحثی وجود دارد؛ تیم ملی در دنیای قهرمانی قرار دارد و باشگاه ها در دنیای حرفه ای کار می کنند. در دنیای حرفه ای رفتار تماشاگر هم باید حرفه ای باشد و البته باشگاه ها و بازیکنان هم همینطور.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
malihe abbaspour
یکشنبه 8 بهمن 1391
یکشنبه 26 شهریور 1396 05:46 ق.ظ
I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this site.
I'm hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well.

In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now ;)
شنبه 11 شهریور 1396 09:56 ب.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know what you are speaking about!
Bookmarked. Kindly also discuss with my web site =).
We can have a link trade contract between us
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
وقتی قهر مان جهان شدم انگاه فهیدم که باید بیشتر خم شوم تا مدال قهر مانی را به گردنم بیاویزند. "جهان پهلوان غلامرضا تختی" [cb:stat_today_view]به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای هوای تازه در خانه والیبال محفوظ است